Motto

Pokud se BFU hned ze startu zeptá na adminské heslo, je to velmi podezřelé.

Navigace:   Úvod Rady - tipy - triky Vychytávky v Linuxu Mencoder a Debian Etch
Mencoder a Debian Etch PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marek Kočvara   
Úterý, 12 Srpen 2008 23:17

Mencoder je vynikající program, který umí opravdu hodně. Sám jej rád používám a už mnohokrát mi pomohl při řešení nějakého zapeklitého problému. Dokáže získat video záznam snad z jakéhokoliv zdroje a uložit do také snad jakéhokoliv formátu. Je prostě perfektní. Jedinou vadou na kráse je fakt, že se ovládá z konzole. A atributů pro konverzi není vůbec málo. Pro svou dokonalost mi tento program velmi chyběl v mé oblíbené distribuci Debian. Musím opravdu konstatovat, že je to velká chyba od vývojářů, že tento skvělý prográmek nezařadili do repozitářů, když do nich zařadili bratříčka Mencoderu přehrávač Mplayer. Nicméně pro každého Mencoder kdo jej používá a zároveň pracuje v Debianu mám skvělou správu. Do Debianu jej jde bez problému dostat, stačí mezi zdroje dostat další repozitář. Tento repozitář se nachází na serveru www.debian-multimedia.org a je orientovaný čistě na multimediální software pro Debian. Hned na hlavní stránce jsou všechny potřebné instrukce, ale přesto je ve zkratce ještš jednou tady zopakuji.

Nejprve s rootovskými právy spusťte v konzole tento příkaz:

  • # wget http://debian-multimedia.org/gpgkey.pub -O - | apt-key add - && apt-get install debian-multimedia-keyring

A pak si mezi repozitáře přidejte tento:

  • deb http://www.debian-multimedia.org/ etch main

Buď pomocí grafického managera nebo ruční editací souboru /etc/apt/sources.list. Ten můžete měnit pouze s rootovskými právy, jeden ze způsobů je spustit z konzole Gedit:

  • $ sudo gedit /etc/apt/sources.list

Po přidání repozitáře nezapomeňte zaktualizovat index repozitářů, např. z konzole:

  • $ sudo apt-get update

Pak si můžete bez obav Mencoder nainstalovat. Samozřejmě v oficiálních repozitářích stejně jako v debian-multimedia.org je také Mplayer, Apt vám ukáže vždy tu novejší verzi.

 
Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution