Motto

Pokud se BFU hned ze startu zeptá na adminské heslo, je to velmi podezřelé.

Navigace:   Úvod Rady - tipy - triky Vychytávky v Linuxu S W98SE ve Qemu do sítě
S W98SE ve Qemu do sítě PDF Tisk Email
Napsal uživatel Marek Kočvara   
Neděle, 24 Únor 2008 12:48

Qemu je vynikající emulátor počítače a protože jsem byl přinucen vrátit se k Windows 98, nezbylo mi nic jiného než si ji spustit a nainstalovat do virtuálu Win98SE. Po úspěšné a celkem rychlé instalaci jsem ovšem narazil na problém připojení do sítě. Prošel jsem mnoho diskuzí a návodů, než jsem konečně došel do výsledného nastavení. Ve finále se ukázalo, že je to vlastně velmi jednoduché.

Instalací Qemu se zde zdržovat nebudu a půjdu rovnou k použití. Qemu se pouští z konzole příkazem qemu. Nejprve však potřebujete vytvořit virtuální disk pro instalaci.

 • $ qemu -img create win98se.img 3G

To 3G na konci znamená 3 GB. Vytvořen bude pouze malý soubor virtuálního disku, Qemu bude místo na disku alokovat postupně. Pak spustíte pro instalaci Qemu příkazem:

 • $ qemu -localtime -cdrom /dev/hdc -boot d win98se.img

Pokud nepoužíváte akcelerátor Kqemu, doplňte k příkazu ještě atribut -no-kqemu:

 • $ qemu -localtime -no-kqemu -cdrom /dev/hdc -boot d -m 96 win98se.img

Atribut localtime předá virtuálu lokální čas ze systému, cdrom určí konkrétní mechaniku, boot spustí bootování z cdrom a m přidělí virtuálu pamět. Instalační CD musí být v mechanice před spuštěním tohoto příkazu. Po dokončené instalaci pusťte Qemu bez atributu boot, ve správě systému musíte odinstalovat ovládač "Systém bios pro plug and play - robustní" a ručně doinstalujte další drivery pomocí Windowsackého nástroje "Vyhledat nový hardware". Tímto doinstalujete grafickou kartu (Cirrus Logic) a síťovku (RTL8029). Protože Windows potřebuje instalačku při jakékoliv větší změně v systému, překopírujte ji někam na disk (samozřejmě virtuálního pc). Pak už nepotřebujete žádné mechaniky k dispozici a můžete Qemu spouštět bez nich.

 • $ qemu -localtime -no-kqemu -m 96 win98se.img

A teď příchází kýžené nastavování sítě. Možností připojení virtuálu do sítě je několik. Standardně používá Qemu tzv. user mód, ten však nefunguje ve W98SE. Čili zbývají dvě cesty a pro obě je třeba spouštět Qemu jako root. Buď použijete balíček bridge-utils (čili pomocí bridge) nebo použijete vestavěné možnosti natu (pomocí interface tap0). Mě se zdála pohodlnější (a bezpečnější) natovská verze a proto ji tady rozvedu. Pokud Qemu neběží, najděte si konfigurák /etc/qemu-ifup a v něm nastavte tři věci, zaprvé bránu vnitřní sítě za natem, zadruhé maškarádu překladu a zatřetí povolení forwardingu na hostitelském systému.

 • #!/bin/sh
 • sudo -p "Password for $0:" /sbin/ifconfig $1 192.168.3.99
 • echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
 • sbin/iptables -t nat -F
 • sbin/iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE

Adresa 192.168.3.99 je adresa gateway pro vnitřní síť ve Qemu a eth0 je fyzický interface v hostitelském systému. Veškeré pakety směrované na interface s adresou 192.168.3.99 budou přeloženy a forwardovány na síťový interface eth0. První dva řádky bývají standardně už v instalaci, zbytek si musíte dopsat sami.

Aby vše fungovalo, musíte Qemu pustit s atributy, které zajistí vytvoření síťového interface tap0 s výše uvedenou adresou:

 • # qemu -localtime -no-kqemu -m 96 -net nic -net tap win98se.img

Poté si nastavte ve Windows síťové připojení:

 • IP adresa: 192.168.3.98
 • Maska podsítě: 255.255.255.0
 • Výchozí brána: 192.168.3.99
 • A ještě DNS servery, ty nastavte stějně jako na hostitelském systému.

No a to je vše, síť pojede jako po másle. Protože využíváte natu, nebude fungovat Windows síť v plném komfortu, tzn. neuvidíte okolní počítače a nikdo neuvidí vás. Ale na konkrétní počítače v síti se můžete připojit pomocí přesné IP adresy, kterou zadáte do adresního řádku exploreru např. \\192.168.0.251.

Závěrem mohu jen konstatovat, že Qemu je velice rychlý emulátor, ale není určen pro běžné uživatele (klikače). Mimo výše uvedené volby jich Qemu má asi dalších padesát, dokáže přistupovat k paralenímu, sériovému a usb zařízení nebo nasměruje grafický výstup na konkretní grafickou kartu. Rovněž umí spustit virtuální počítač bez grafického výstupu nebo lze nasměrovat grafický výstup do virtuálního framebufferu. Tuto možnost však nepoužívejte s OS, které nejdou spravovat dálkově. Další možnosti Qemu nechávám na čtenáři.

 
Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution