Motto

Pokud se uživatel hned ze startu zeptá na administrátorské heslo, tak je buď velký machr nebo sebevrah.

Navigace:   Úvod Rady - tipy - triky Obecně o Linuxu
Obecně o Linuxu

Vše začalo u Unixu nebo spíše Unicsu. Ten má počátky vývoje v 60. letech a dodneška se vyvíjí. Tento v pravém slova smyslu operační systém vynesl na světlo několik skvělých nápadů, které fungují dodnes, např. multitasking. A protože jeden z mnoha klonů Unixu zvaný Minix učaroval Linusu Tornvaldsovi, objevil se na scéně nový operační systém Linux. Linus si naprogramoval vlastní OS, který chtěl pojmenovat Freax, ale kamarád mu jej dal ke stažení na FTP serveru do složky Linux. Tento název pracovně Linus používal (znamenal Linusův Minix) a už mu zůstal. Linux jako operační systém převzal z Unixu celou filozofii a postupem vývoje také spoustu nástrojů. Díky nim jsou Unix a Linux opravdu velmi výkoné operační systémy. Nutno dodat, že jejich kvality obyčejný uživatel nikdy neocení.

Linux je od svého prvopočátku navržen jako multiuživatelský systém s kompletní správou svých dat a své vlastní konfigurace. Toto jsou jeho zásadní výhody. Co to znamená? Na počítač s Linuxem (a samozřejmě i s Unixem) se můžete přihlásit odkudkoliv, nemusíte u něj vůbec sedět, terminálový (i grafický) systém je samozřejmostí, dálková správa také, cokoliv nastavíte v systému, zůstane v něm a nikdy se sám nepřenastaví, bezpečně můžete přenášet data mezi počítači, můžete komunikovat pomocí standardních protolů, můžete data archivovat, na všechno v systému existují velmi výkoné nástroje. A pokud se vám v počítači pokazí základní deska, přenesete hard disk do jiného a bez jakékoliv úpravy vám s největší pravděpodobností bude vše fungovat jako před tím. Zkuste sdílet data ve Windows mimo lokální síť nebo zkuste přenést hard disk s Mac OS do jiného počítače. A co teprve při nastavování takových běžných služeb jako poskytování pošty, bezpečná dálková správa, archivace dat, webový server apod. Na tyto činosti u komerčních OS potřebujete další komerční nástroje a ty dobré nejsou nikdy zadarmo.

Linuxové a unixové OS mají tu výhodu, že uz v základní nabídce mají obrovské množství vyspělých nástrojů na činosti jak pro klasické desktopy tak pro servery. Je to čistě věc uživatelů, pro co se rozhodnou. A pokud budou vybírat se softwaru pod GPL, budou užívat software zadarmo a legálně.

Filtr na titulek     Počet zobrazených 
Číslo Titulek článku Zobrazení
1 Open source vs. free software 2208
2 Nepostradatelný software v Linuxu 2400
3 Jak vybrat user-friendly Linux 2651
4 Noříme se hlouběji (pro více pokročilé) 3728
5 Kam a kudy? (pro mírně pokročilé) 2929
6 Typy a druhy (přehled pro úplné začátečníky) 3023
 
Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution