Motto

Pokud se uživatel hned ze startu zeptá na administrátorské heslo, tak je buď velký machr nebo sebevrah.

Navigace:   Úvod Rady - tipy - triky
Rady - tipy - triky

Základní otázka před jakýmkoliv budování sítě by měla znít, jakou platformu budete používat primárně. V podstatě máte na výběr ze tří možností (pokud budeme brát v úvahu tři nejrozšířenější platformy), Windows, Unix/Linux, Macintosh. Všechny platformy mají své výhody i nevýhody. Aby jste si udělali objektivní názor sami, jakou platformu upřednostníte, shrnul jsem své osobní zkušenosti do následující tabulky.


logo_linux_60
logo_windows_60 logo_macosx_60
Uživatelská přívětivost
Dobrá, ale při větším systémovém problému musí uživatel použít textovou konzoli. Skvělá, nestandardní problémy jsou stále řešitelné pomocí klikacích nástrojů.
Vynikající, vše téměř dokonale sladěno a plně přizpůsobeno klikání.
Množství softwaru Dobré, ale stále v menšině Vynikající, prakticky všechny známé programy jsou funkčí pod Windows.

Dobré, ale také v menšině. Kvalitní akademické programy.

Adminská správa
Vynikající, admin může nastavit v systému prakticky cokoliv. Dobrá, v rámci sítě Windows celkem vyladěná. Vynikající v rámci sítě Apple.
Adminské nástroje
Vynikající, stojí na velkém historickém vývoji. Dálková správa, přenášení dat, zálohy, firewall, vše elegantně řešeno. Dobré, ale omezené. Opět vše dle Microsoftu, nástroje navíc je třeba doinstalovat. Schopná je serverová edice. Vynikající, obsahuje vše potřebné k úplné správě.
Možností služeb OS
Obrovské, podporuje všechny standardní síťové protokoly, multimediální formáty, skvělá úroveň vývojařských nástrojů.
Dobré, ale omezené, podporuje pouze to, co Microsoft dovolí. Zbytek musí uživatel řešit nestandardním způsobem.
Obrovské, v oblasti vývoje a sítí podporuje všechny možné standardy. V multimédiích existuje podpora všech známých formátů.
Hardwarové nároky
Malé, nejnovější OS (v grafickém režimu) funguje svižně i na 10 let starých pc. S vývojem roste požadavek na velikost RAM. Vysoké, každý nový OS vyžaduje pc ze stejné doby (týká se velikosti RAM a výkonu CPU). Nemá cenu instalovat na starší pc.
Průměrné, nový OS funguje na pár let starém počítači. Rozdíl bývá pět let zpátky. S vývojem také roste požadavek na RAM.
Bezpečnost Vysoká, poškodit systém uživatel nemůže, viry neexistují
Při určitém nastavení vysoká, vyžaduje doinstalovat antivir. Běžný domácí uživatel si může poškodit systém.
Vysoká, poškodit systém uživatel nemůže, viry neexistují
Shrnuto a podtrženo
V mnoha směrech velmi kvalitní OS bez nutnosti dalších zásahů. Může fungovat roky bez problémů a restartů. Léty odzkoušeno, uživatelé jsou zvyklí, že se samotný OS musí doladit a leccos lze celkem snadno obejít.
Velmi komfortní, uživatelé po jednom pracovní dnu už nechtěji pracovat s jiným OS.

A teď to nejdůležitější, ceny. Schválně jsem ceny do tabulky nezahrnoval, protože je to s nimi trošku složitější.

Macintosh - kompletní počítač s OS stojí od 1300,- USD výše. Z velké části jsou softwary komerční, ale existuje i velké množství programů z ranků FS a OSS (t.j. zdarma), např. kancelářský Openoffice.org. Problém nastává s použitelností, co se uživatelé naučí, většinou už jinde nepoužijí. Výskyt Macintoshů v našich končinách je stále ojedinělý.

Windows - základí OS stojí od 2000,- Kč výše. Z 95% výukového softwaru je orientová pouze na Windows, proto je nejsnadší dostupnost potřebného softwaru. Má to ovšem jeden háček, opět z velké části je software komerční. A z toho plynou další náklady, které se projeví až časem. Například výuka v programech fy. Adobe či Corel, jejich softwary stoji desetitisíce a po pár letech jsou zastaralé, což si vyžádá jejich nové zakoupení. Samozřejmě zakoupení nového a výkonějšího (náročnějšího) softwaru bude vyžadovat novější PC (v lepším případě pouze novější OS). A tak se každých x let dostávají uživatelé do ďábelského kolečka, ze kterého není levného úniku. Některé fy. (např. Microsoft, Zoner, Adobe) alespoň prodávájí licence ke svým výrobkům školám za výrazně nižší cenu. Ale i toto vylepšení cenové politiky má stejně neblahý důsledek na uživatele, kteří jsou pak nuceni si naučený software zakoupit (samozřejmě už za plnou cenu). Řešení samozřejmě existuje a to v podobě nahrazení komerčních programů těmi z rodin FS/OSS. Nejsou sice tak dokonalé, ale svůj účel dostatečně splní. Proto při výběru komerčního softwaru doporučujeme postupovat opravdu velmi opatrně.

Unix/Linux - základní OS stojí 0,- Kč a výše. Tím výše myslíme zakoupení placené podpory, které některé fy. poskytují (např. Open Suse, Red Hat). Z velké části jsou softwary FS/OSS, ale existují i softwary komerční (např. Smartboard), které jsou opravdu profesionální. Tady samozřejmě nastává problém s výukovým softwarem, bohužel je ho velice málo. Ze stardardních čiností uživatele jsou pokryty všechny běžné oblasti, ale školní výukové programy jsou orientovány pouze na Windows.

Mendelovo gymnázium | Designed by webmaster | Powered by Joomla | Creative Commons Attribution